Назад к списку

Діапазон оптимальної вологості ґрунту для різних сільськогосподарських культур 


Нормальний ріст і розвиток рослин відбувається за оптимального вмісту вологи в ґрунті, що охоплює деякий її інтервал – діапазон оптимальної вологості ґрунту. Цей інтервал становить лише частину вологи, доступної для рослин. Аналогічно діапазону оптимальної вологості ґрунту існує і діапазон оптимального тензіометричного тиску для різних сільськогосподарських культур та умов їх вирощування в різних ґрунтово-кліматичних умовах.

Зміни вимог рослин до вологи в різні фенологічні фази (періоди) їх розвитку зумовлює необхідність застосування диференційованих режимів зрошення майже для всіх культур. Тому для кожного періоду розвитку рослин з вимогами їх до вологозабезпечення встановлюють нижню межу діапазону оптимальної вологості (тензіометричного тиску) – передполивної вологості ґрунту - величини, за якої забезпечуються нормальні умови життєдіяльності рослин, інтенсивний фотосинтез і транспірація.  Зменшення вмісту вологи в ґрунті нижче оптимального значення передполивної вологості ґрунту стає причиною розвитку стресових явищ, істотного зменшення врожайності насаджень. Передполивна вологість ґрунту залежить від виду та періоду розвитку рослин, водно-фізичних властивостей ґрунту, метеорологічних умов, способу зрошення тощо.

В нашому веб-сайті у наступних публікаціях теми «Діапазон оптимальної вологості ґрунту для різних сільськогосподарських культур» наведені таблиці зі значеннями передполивної вологості ґрунту. А в публікації «Тензіометр Tensiometer Aquatec для визначення вологості ґрунту» - відповідні значення тензіометричного тиску тензіометрів для зернових, кормових, технічних культур та картоплі, які зрошують дощуванням. А також для садів, виноградників і ягідників, для овочевих і баштанних культур, для цитрусових культур та арахісу на краплинному зрошенні тощо.