ОСОБЛИВОСТІ РОЗМІЩЕННЯ ТЕНЗІОМЕТРІВ
Важливе значення для діагностування термінів поливів має місце і глибина встановлення вологомірів. Місце залежить від способу і техніки поливу, організації зрошення на ділянці, однорідності ґрунтового покриву. Кількість і глибина встановлення тензіометрів в одному місці контролю (місце контролю також називають станцією) залежить відвиду рослин, передусім від потужності їх кореневої системи. В умовах поверхневого поливу овочевих культур тензіометри зазвичай розміщують поблизу нижнього кінця борозни. Для довгих борозен ще одну станцію тензіометрів інколи встановлюють у верхній частині або в проміжному місці пробігу.
На полях, що зрошуються дощувальними машинами, тензіометри встановлюють зазвичай вздовж крила машинина відстані 1/3 і 2/3 його довжини й на відстані 20–50 м від вихідної позиції машини. В умовах використання крапельного зрошення в рядах овочевих культур тензіометри встановлюють у 2–3 контрольних місцях між крапельними водовипусками на відстані 10–15 см від осі поливного трубопроводу в кожній зоні одночасного поливу. Для овочевих культур, в яких основна частина кореневої системи зосереджена у товщі ґрунту до 50 см, тензіометри встановлюють у початковій фазі росту і розвитку на глибині 10–20 см, а після проникнення фізіологічно активного коріння в глибші шари встановлюють додаткові тензіометри на глибині 25–40 см. За показаннями верхніх приладів можна призначати полив, а за показаннями нижніх — припиняти його.
ПІДТРИМАННЯ ПОТЕНЦІАЛУ ҐРУНТОВОЇ ВОЛОГИ
Вологість ґрунту контролюють в оптимальному діапазоні протягом усієї вегетації овочевих рослин. Верхнім значенням є гранично-польова вологість ґрунту (це найбільша кількість води, яку може утримувати ґрунт), а нижнім — передполивна вологість. Передполивну вологість ґрунту характеризує передполивний капілярний потенціал ґрунтової вологи (тензіометричний тиск), за якого й призначають поливи. Враховуючи, звичайно, що передполивний капілярний потенціал змінюється залежно від фази розвитку рослин (таблиця). Він коливається від мінус 10–15 кПа у фазі садіння (сівби) до мінус 35–45 кПа у період збирання врожаю. Підтримання потенціалу в межах цих інтервалів забезпечить оптимальні умови водного живлення рослин. Слід враховувати, що на легких ґрунтах зниження потенціалудо критичних значень відбувається швидше, ніж на важких, оскільки в легких ґрунтах запас вологи менший. Відповідно, на легких ґрунтах за вегетаційний період слід проводити більше поливів, ніж на важких, але меншою кількістю води.
Тензіометри експлуатують за температури повітря від 5 до 40 °С і відносної вологості повітря до 80%. Під час експлуатації приладів треба перевіряти, щоб місця їхнього встановлення були захищені від прямого потрапляння води безпосередньо до отворів, в які встановлені тензіометри, під час поливів або опадів, протирати їх від бруду, пилу. Щоб тензіометри не заважали механічному обробітку ґрунту і догляду за рослинами, а також для захисту від прямого сонячного випромінювання надземну частину приладів закривають захисним чохлом і сіткою. Знімати показання тензіометрів рекомендується рано вранці або після шостої вечора, щоб зменшити вплив коливань температури повітря. Для зручності користування до комплекту постачання тензіометрів входить паспорт-інструкція до кожного приладу, в якій зазначена таблиця із залежністю тензіометричного тиску ґрунту від його вологості.
Наприклад, якщо тензіометр показує мінус 44 кПа на середньосуглинковому ґрунті, то це відповідає 75% від польової (граничної) вологоємності (її ще називають найменша вологоємність ґрунту — НВ), значення мінус 33 кПа — 80%, значення мінус 16 кПа — 95% польової вологоємності ґрунту.
Під час вимірювання капілярного потенціалу вологи тензіометрами на вимірювальну величину впливає стовп води, що міститься в приладі. За нижню точку його розрахунку слід приймати середину циліндричного керамічного зонда, за верхню точку — рівень вакуумметра. За робочою глибиною встановлення тензіометра визначають відстань від поверхні ґрунту до середини керамічного зонду (наприклад, тензіометр Т30 — механічний тензіометр із робочою глибиною встановлення Т=30 см). А технічна відстань від поверхні ґрунту до вакуумметра дорівнює близько 10 см. Тоді, якщо показання тензіометра, встановленого на глибині 30 см, відповідають мінус 30 кПа, то поправка дорівнює близько 4 кПа. Позитивний знак поправки пояснюється тим, що гідравлічний тиск стовпа води збільшує її потенціал. З урахуванням поправки величина капілярного потенціалу становить мінус 26 кПа.
В електронних тензіометрів онлайн-моніторингу вологості ґрунту реєстратори запрограмовані на перетворення зчитаних даних у тензіометричний тиск із використанням рівнянь, адаптованих для кожної глибини встановлення і з автоматичною температурною компенсацією. ...
aquatec.ua@gmail.com
www.aquatec.com.ua