Назад к списку

Установка тензіометрів іригаційних Aquatec у відкритий ґрунт: вказівки до експлуатації


Підготовка тензіометрів до роботи.

Перед підготовкою тензіометра до роботи необхідно провести зовнішній огляд і перевірити комплектність, відсутність механічних пошкоджень керамічного зонду; чіткість маркування вакууметра. Керамічний зонд тензіометра рекомендується брати в руки, попередньо обгорнувши його тканиною, поліетиленовою плівкою або ж іншим чистим матеріалом.

Перевірку тензіометра на герметичність проводять у режимі випаровування у приміщенні або на відкритому повітрі при температурі не нижче 20 оС і відносній вологості не вище 80 %.Для перевірки необхідно:

– заправити водну камеру тензіометра деаерованою (прокип’яченою) водою з температурою 40-50 оС через кульовий кран або отвір штуцера;

– установити тензіометр у вертикальному положенні і спостерігати за рухом стрілки вакууметра.

Відхилення стрілки шкали вакууметра на величину не менш 0,3-0,4 бар протягом 30 хвилин свідчить про придатність тензіометра до роботи.Перевірені та підготовлені до роботи тензіометри перед установкою в ґрунті опускають у ємність з водою на висоту керамічного зонду. Витримують в такому положенні 1-2 години. Це необхідно для заповнення пор керамічного зонда водою, яка витрачена на випаровування під час перевірки тензіометрів. 

Установка тензіометрів в кореневому шарі ґрунту.

Місця установки тензіометрів на площі зрошення залежать від способу і техніки поливу, конструкції системи зрошення, організації зрошення. Глибина установки і кількість тензіометрів в одному місці (точці) контролю залежить від виду та фази розвитку рослини.Для установки тензіометра невеликим ручним буром діаметром 20-22мм пробурюють отвір в ґрунті, не ущільнюючи його стінки (!), на необхідну глибину (рис. 1). Глибину розраховують від поверхні ґрунту до центру керамічного зонду тензіометра.

Із ґрунту, взятого безпосередньо в місці буріння отвору, готують ґрунтову пасту, якою змазують керамічний зонд тензіометра. Частину пасти (100-150мл) заливають в отвір. Це необхідно для забезпечення надійного контакту стінок зонда із ґрунтом.В отвір встановлюють керамічний зонд з водною камерою і вакуумметром тензіометра, а вільний затрубний простір ущільнюють ґрунтом, щоб унеможливити пряме попадання води безпосередньо до отвору під час поливів або опадів.Вакууметр тензіометра закривають поліетиленовим чохлом, щоб всередину вакууметра не потрапляла вода, пил.Знімати показання можна не раніше, ніж через добу після установки тензіометрів у ґрунт. 

Дозаправлення (перезаправлення) тензіометрів водою.

У результаті дифузії повітря через пори керамічного зонда, а також у випадках прориву вакууму при висиханні ґрунту за несвоєчасних поливів у водній камері тензіометра може накопичуватися повітря, наявність якого впливає на точність вимірювання капілярного потенціалу ґрунтової вологи.З метою підвищення надійності роботи, динамічності та точності отримання інформації про стан і доступність ґрунтової вологи необхідно 3-4 рази на місяць проводити профілактичне дозаправлення тензіометрів деаерованою водою безпосередньо у полі.


Рисунок 1 Рекомендована схема встановлення тензіометра в ґрунт: 1 – ручний бур; 2 – ґрунтова паста; 3 – тензіометр вологості ґрунту іригаційний Акватек. І

Для дозаправлення дозволяється використовувати звичайну очищену воду, але доливати воду у прилад в цьому випадку рекомендується частіше.Дозаправляють тензіометри у такій послідовності:

– не витягуючи тензіометра з ґрунту відкривають кульовий кран або заглушку;

– водну камеру тензіометра заповнюють деаерованою водою, після чого закривають кульовий кран або заглушку. 

Перезаправляють тензіометри через прорив вакууму. Причиною цього стає, як правило, пересушення ґрунту в результаті несвоєчасних поливів або відсутності атмосферних опадів. Про прорив вакууму буде свідчити встановлення стрілки вакууметра на «0». Перезапралення проводиться аналогічно дозаправленню тензіометрів.Знімати показання тензіометрів після дозаправлення (перезаправлення) водою необхідно через добу.