Назад к списку

Визначення строків поливу сільськогосподарських культур за допомогою тензіометрів 


Поливи призначають за умови зниження вологості кореневого шару ґрунту (тензіометричного тиску) до передполивних значень на тензіометрах.

Якщо на площі зрошуваного поля є 4 місця (точки) контролю, і в кожній цій точці встановлено по одному тензіометру (наприклад, тільки на глибині 0,30 м), то полив призначають за умови зниження вологості ґрунту до передполивного значення в 3-х точках контролю з 4-х.

Якщо є 3 точки контролю, полив призначають за умови зниження вологості ґрунту до передполивного значення в 2-х точках з 3-х.

Якщо контроль проводиться в 2-х точках, то для призначення поливу тензіометричний тиск повинен знизитися до передполивного значення в обох точках контролю.

У разі установки тензіометрів на 2-х глибинах кореневого шару (наприклад, на 0,20 і 0,40 м), полив призначають за умови зниження тензіометричного тиску до передполивного значення на будь-якій з цих глибин.

Динаміка тензіометричного тиску ґрунтової вологи для рослин використовується для короткострокового прогнозу (на 3-5 діб) чергового поливу.

Прогноз проводиться за добовою інтенсивністю (швидкістю) зниження тензіометричного тиску (вологозапасів кореневого шару ґрунту). Визначення інтенсивності зниження тензіометричного тиску особливо необхідно для організації та коригування величини норми поливу на великих площах зрошення з використанням різних способів і техніки зрошення.

Зокрема, дощувальних машин кругової та фронтальної дії, систем мікрозрошення та поверхневого поливу, де конструкцією системи або ж дощувальної установки передбачено тривалість проведення кожного чергового поливу протягом кількох днів.

За таких обставин, для недопущення зниження вологості кореневого шару ґрунту нижче передполивного значення на площі зрошення сільськогосподарських культур, перший вегетаційний полив, або полив через певну кількість днів після випадання сильних дощів (злив), які зрівняють/зневелюють вологість грунту на всій площі поливу, необхідно не в момент зниження вологості грунту до передполивних значень, а раніше в межах оптимального діапазону вологості, що рекомендується для культури в кожну фазу її розвитку.

Такий підхід щодо визначення строку початку поливу необхідний, щоб не допустити зниження вологості кореневого шару грунту нижче передполивного значення в процесі проведення чергового поливу –  від початку до закінчення.


В наступних публікаціях наведені приклади визначення/прогнозування початку проведення поливів за допомогою тензіометрів!