Назад к списку

Тензіометри - вологоміри ґрунту Компанії Акватек представлені у науково-практичній інтернет-конференції “Зрошуване землеробство: сьогодення, проблеми, перспективи”


2-3 листопада 2017 р. була проведена регіональна науково-практична інтернет-конференції “Зрошуване землеробство: сьогодення, проблеми, перспективи” до 80-річчя з дня народження Ківера Володимира Хомовича, доктора сільськогосподарських наук, професора, член-кореспондента НААН України. Організатором конференції виступив факультет водогосподарської інженерії та екології Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету. Матеріали конференції висвітлені у збірнику наукових плаць.

У доповіді на стор. 82-84 "Управління поливами на основі використання тензіометрів" (Павелківська О.Є.) представлені вітчизняні тензіометри, які серійно виготовляє Компанія Акватек: для відкритого ґрунту – модель Т, для закритого ґрунту, теплиць – модель ТМ міні.

Тензіометр вологості ґрунту – прилад, який слугує для визначення натяжіння (капілярного потенціалу) ґрунтової вологи – всмоктуючої сили ґрунту. Капілярний потенціал ґрунтової вологи – тензіометричний тиск – є прямим енергетичним показником, що визначає стан, умови рівноваги і руху вологи у системі «ґрунт-рослина-приземний шар атмосфери», а також її доступність рослинам. Тензіометри складаються із керамічного зонду (датчика), поліпропіленової жорсткої труби, вимірювача тиску і відводу з кульовим краном або відводу з заглушкою для дозаправлення приладів очищеною водою.

Тензіометри моделі Т виробляють довжиною від 30 до 100 см для сільськогосподарських культур, у яких глибина розміщення основної частини коренів становить від 20 до 50 см – овочеві, баштанні, олійно-білкові культури, багаторічні плодові сади на слаборослих підщепах, розсадники, ягідники, лікувальні трави на краплинному зрошенні, а також більшість польових сільськогосподарських культур, які зрошують дощуванням, і більше 50 см – багаторічні плодові сади на середньорослих підщепах, виноградники, хмільники, горіхоплідні, цитрусові культури на краплинному зрошенні, а також польові культури (зернові, багаторічні трави тощо), які зрошують дощуванням. Тензіометри моделі ТМ виробляють від 10 до 50 см для культур, у яких глибина проникнення основної частини коренів становить до 50 см.

Діапазон вимірювання тиску вакуумметром класу точності 2,5 становить від 0 до -1,0 bar (від 0 до -100 кПа). Ціна одиниці найменшої поділки 0,02 бар (2 кПа). Інтервал тензіометричного тиску роботи приладу в ґрунті – від 0 до 0,75-0,80 -бар (від 0 до 75-80 -кПа), що відповідає від ПВ до 65-70 % НВ (ПВ – повна вологомісткість ґрунту; НВ – найменша вологомісткість ґрунту).

Принцип дії тензіометрів заснований на властивості керамічного зонда пропускати воду і не пропускати повітря. Під час взаємодії стінок керамічного зонда, пори якого насичені водою, з ненасиченим ґрунтом вода під дією капілярно-сорбційних сил переміщується до ґрунту. І досягає рівноваги між потенціалом води у приладі і потенціалом води у ґрунті. При збільшенні вмісту вологи в ґрунті (атмосферні опади, поливи) волога з ґрунту навпаки надходить до тензіометра. Водночас стрілка вакуумметра пересувається у напрямку «0».

Поливи призначають за показаннями тензіометрів при зниженні вологості (тензіометричного тиску) кореневого шару ґрунту рослин до передполивних значень. Тензіометри технічно прості, доступні для виробничого використання, принцип їх роботи в значній мірі відповідає роботі кореня рослини. Такі прилади забезпечують точність і достовірність при управлінні режимом зрошення, а отже дають можливість формувати водоспоживання сільськогосподарських культур на рівні потенційно можливого і створювати найкращі умови для отримання високої врожайності.