Назад к списку

Сучасні українські тензіометричні онлайн станції моніторингу вологості ґрунту успішно контролюють вологість на зрошуваних землях


У фермерському господарстві «Лапа і К» Одеської області Татарбунарського району вологість контролюють три станції онлайн-моніторингу вологості ґрунту з електронними тензіометрами.«Наше господарство вирощує переважно зернові і бобові культури. Тензіостанції встановлені на полях кукурудзи, що зрошуються крапельним способом, ґрунт у нас чорнозем південний середньо- і важкосуглинковий, –– розповідає голова господарства Андрій Лапа. –– Одна така тензіостанція складається з автономного універсального контролера для збирання й передачі даних через інтернет і двох електронних тензіометричних датчиків.

Цікаво проаналізувати фрагмент нашого графіка поливів з 1-го по 7-ме липня, у період проходження фенологічної фази воскової стиглості кукурудзи. Датчик 1 розміщений на глибині 30 см, датчик 2 –– на глибині 50 см. На графіку добре видно реакцію тензіометрів на поливи, що проводилися 2, 4 і 7 липня, а також на атмосферні опади 7 липня. Перед першими двома поливами верхній датчик показував мінус 65 і мінус 55 кПа відповідно, що дорівнює 70–75% від польової вологоємності ґрунту. Це оптимальний діапазон для призначення поливу кукурудзи в цей період її росту і розвитку.Після поливу кукурудзи 2-го липня протягом 5 годин (починали поливати близько 9-ї ранку, а волога до зонду тензіометра дійшла через дві години після подачі води) тиск зростав до мінус 7 (датчик 1) і мінус 18 кПа (датчик 2) у шарі ґрунту 0–50 см, що відповідає польовій вологоємності.

Після поливу 4-го липня протягом 4 годин тиск зростав тільки до мінус 20 (датчик 1) і мінус 30 кПа (датчик 2), що відповідає 85–90% від НВ. Часу проведення другого поливу було недостатньо, щоб зволожити шар ґрунту 0–50 см до рівня НВ. Незважаючи на це, діапазон вологості ґрунту після другого поливу знаходився в межах оптимального діапазону для кукурудзи.Наступний полив 7-го липня розпочали о 7:00 ранку і закінчили через три години. А вже о 13:00 пішов дощ.Застосування тензіометрів у системах вимірювання і передачі інформації вважаю революційним для моніторингу вологості ґрунту. Тепер у нас є можливість з офісу через комп'ютер керувати зрошенням: моніторити ситуацію на ділянці зрошення і контролювати формування зони зволоження на різних глибинах, при цьому орієнтуватися на оперативні й точні дані щодо сили ґрунту, яка утримує, рушає воду в ґрунті, і яку коренева система рослин застосовує, щоб вилучити воду з ґрунту для живлення.Думаю, що незабаром розробники впровадять такі системи в автоматизацію управління поливами. Щодо вартості, то вітчизняна тензіостанція моніторингу з двома тензіодатчиками коштує близько 450 доларів, що у 3–4 рази дешевше закордонних. Водночас вона є достатньо надійною і динамічною».

(журнал «Плантатор», номер 4 (46) / 2019)

Зацікавились тензіометричними онлайн станціями моніторингу вологості ґрунту для ваших зрошуваних культур, звертайтесь, будь ласка!

aquatec.ua@gmail.com

www.aquatec.com.ua