Назад к списку

Збираємо відгуки фермерів, які запровадили обґрунтований полив завдяки тензіометрам AQUATEC: досвід на перцях


Юрій Урбанський вирощує овочі у відкритому ґрунті на землях особистого селянського фермерського господарства в Полтавській області. Він поділився досвідом використання тензіометрів.

«Наша основна культура –– солодкий перець. Загальновідомо, що це вологолюбна рослина, полив для якої має принципове значення. Від садіння розсади до початку плодоутворення вологість суглинкового ґрунту має становити 85–90% від польової, а після початку плодоутворення її можна зменшити до 75–80%.Перше знайомство з тензіометрами було ще десять років тому, тоді я придбав закордонні прилади. Згодом через недостатність знань і досвіду застосування приладів механізм вакуумметра пошкодився, відбулось умовне зміщення позначки «0», побився керамічний зонд. Полагодити сам не зміг. Але я не здався. У 2017 році знову купив прилади, на цей раз –– в української компанії «Акватек».

Тензіометри обійшлися відносно недорого і виправдали мої очікування: один прилад коштував у межах 700–800 грн, на поле з перцями площею 2 га я встановив чотири тензіометри. Користуємося ними третій сезон поспіль.Конструкція тензіометра доволі проста, його основні елементи: вакуумметр і керамічний зонд. Датчик заглиблюють у ґрунт і наповнюють водою, потім герметично закривають. Під час поливу волога з ґрунту надходить до тензіометра, розрідження зменшується –– потенціал води падає, а від’ємне значення його зростає. Зі зменшенням вмісту вологи в ґрунті через сумарне вологоспоживання рослинами розрідження збільшується.

Важливим є те, на якій глибині проводяться заміри. На глибині 20 см вологість може бути недостатньою (70% від польової вологості), а на 40 см тензіометр може показувати мінус 26 кПа, що відповідає 90%. Тоді є конкретне завдання: довести вологість верхнього шару ґрунту до потрібних значень.

Частота поливу сильно залежить від погоди, від інтенсивності сонячного світла. Я веду журнал поливів, в який записую контрольні показники тензіометра на початку поливу і час, коли вологість досягла 100%. Це дає змогу зорієнтуватися, скільки потрібно поливної води.Навіть після випадання дощу нормою 2–7 мм спостерігається дефіцит ґрунтової вологи на глибині 20–30 см в період інтенсивного вологоспоживання овочів, тому на другий день поливаю рослини.

Допоки я не налагодив правильний режим зрошення перцю, на плодах завжди з'являлася верхівкова гниль. Думав, що це через дефіцит кальцію, адже перець дуже чутливий до нестачі мікроелементів у ґрунті, особливо кальцію і магнію. Часто вносив кальцієвмісні добрива, що потрібного ефекту не давало, витрачав зайві гроші. Після налагодження контролю за вологістю ґрунту гнилі й пожовтіння листків не проявляються. Ще рекомендую встановлювати тензіометри до висаджування розсади, щоб надлишково не зволожувати ґрунт після садіння.

Треба зазначити, що попит на перець солодкий стабільний щороку, а ціна реалізації залежить від якості продукції, її зовнішнього вигляду і розмірів плодів. Завдяки раціональному режиму зрошення у моєму господарстві врожайність перцю зросла на 25% і покращилася його якість. Витрати на придбання тензіометрів повністю окупили себе за перший рік використання»...

(журнал «Плантатор», номер 4 (46) / 2019)


aquatec.ua@gmail.com

www.aquatec.com.ua